Blogg Row around Svalbard

Publicerat 4 juli 2017

Nu lanserar vi vår Row around Svalbard blogg.

Den 19 juli beger sig de två äventyrarna Glenn och Sören på en två månaders resa med oceanroddbåten Albedo, på Norra ishavet. Det blir en drygt 300 mil och två månader lång resa från Tromsö runt Svalbard och tillbaka – genom mer eller mindre is.

När du är tillbaka från sommaren kan du som lärare använda expeditionen i din undervisning för att arbeta med de globala målen genom att följa Glenn och Sören ro runt Svalbard, en unik möjlighet för årskurs 4-6 och 7-9 att arbeta med bland annat hållbar utveckling på ett konkret sätt.

Blogg Row around Svalbard

Plattformen är fri och tillgänglig när som och under augusti och september kommer ett antal ”expeditionsklasser” arbeta med de globala målen genom att vara i kontakt med expeditionen via satellit. Ni kommer att kunna följa deras frågor och även hur det går för äventyrarna Glenn och Sören här på vår blogg.

Se filmen hur man förbereder sig inför en sån här expedition:

Läs mer om satsningen här och hämta övningar och ta del av intressanta filmer