Nu sparkar vi igång Row around Svalbard på riktigt!

Publicerat 18 aug 2017

Som ni kunde läsa i det föra inlägget anlände Glenn och Sören till Svalbard för en tid sedan. Dessvärre kommer de inte kunna att fortsätta ro runt Svalbard i år, då envisa vindar har fört in ogenomtränglig packis runt Svalbard. De planerar istället att fortsätta resan nästa år.

Men det betyder inte att vi kommer att ligga på latsidan. Kolla på denna superspännande film om Glenns och Sörens resa från norra Norge ända fram till Svalbard. Ta del av deras möten med valar, delfiner, besöket på Björnön och vistelsen på Svalbard. Denna film är ett utmärkt sätt att komma igång med ert arbete med de globala målen för hållbar utveckling.

Vi kommer även veckovis att släppa nya filmer som du kan använda i projektet och redan finns en massa filmer uppe. Ett antal expeditionsklasser kommer även att få ställa en massa frågor till Glenn och Sören, och dessa kommer du kunna ta del av i vår blogg.

Klicka här så hittar du all info om projektet